BYDLENÍ


Osmáky lze chovat ideálně v klecích či voliérách, případně v dobře větraných teráriích či vitrínách nebo kombinace akvaria a klece. Minimální rozměr pro dva osmáky by měl být cca 70x40x80cm (šířka x hloubka x výška), doporučený rozměr 100x50x100cm a více. Stejně důležité je vybavení patra, větve, prolézačky kolotoč atd. Aby osmáci měli možnost běhat, šplhat a zabavit se! Nevybavená, byť prostorná klec, je stejně špatně jako klec malá!

Vybavení klece:

Vhodné podestýlky jsou hobliny, dřevěné pletky, asan, podestýlka z kukuřičných vřeten, dřevitá vlna.

 Tlustší větve po kterých osmáci velmi rádi šplhají a zároveň velmi dobře slouží k obrušování neustále dorůstajícím zubům. Suché větve např. ovocné stromy, bříza, vrba, lískový ořech. 

Plošiny a patra ze dřeva (dřevěné police je dobré natřít laksilem, police tak je možné omývat a nejsou cítit), různé dřevěné mosty či můstky. Důležitá jsou plná patra, záchytné body, aby předešlo zranení z pádu.  Papírové roury od koberců a podobně. Všechny typy minimálně 10 cm průměr. Houpací sítě, Sisalové lano / kokosové lano. Kokosové ořechy nebo skořápka jako mísa na jídlo. 

Domečky aby měli úkryt a dostatečné soukromí, závěsné pelíšky, hamaky apod. Osmák má velké nutkání se hýbat, takže musí mít vždy k dispozici kolečko. Kolotoč pro dospělého osmáka by určitě neměl mít pod 25cm v průměru, kvůli přirozenému pohybu a zdravé páteři, ideální rozměr je 30cm. Doporučuji kolečka, běhací talíře od pana Šimčíka domací výroba. https://www.deguwheel.eu/  Kolečko je nevhodné pro mláďata minimálně do 3 měsíců. Je možné použít i běhací talíř. 

Jesličky na seno,misky na jídlo, je dobré mít tolik misek kolik máme osmáků. Napáječky na vodu nejlepší jsou skleněné, které se dají umístit i do vnitřních prostorů klece. Osmákům bychom měli umožnit, alespoň každý 3 den , vykoupat se v jemném písku. Písek má jak funkci sociální - pachovou, tak i očistnou. Já jim ho většinou nechávám na stalo, když je potřeba tak ho vyměním. Používám pisek Sepiolite, má vysokou odmašťovací schopnost . www.zravamrska.eu