Strava

Seno a voda je základ po celý den.

Zelené krmení :

Zelené krmení si můžeme doma pěstovat i sami. Jednak můžeme v truhlíku pěstovat bylinky jako meduňka, máta, šalvěj, bazalka apod. a jednak můžeme osmákům nabídnout i nejedovaté pokojové rostliny jako šáchor ,cyperus, papyrus, zelenec nebo kalisii. V neposlední řadě také můžeme zasadit do zeminy například pšenici a rostlinky, které nám za pár dní vyrostou, dát osmákům.

Byliny, listy,květy:

Bylinky, listy a květy by v sušeném i čerstvém stavu měly být nedílnou součástí jídelníčku osmáků - poskytují totiž osmákům potřebné vitamíny a minerály. Buď jsou součástí kvalitního sena, nebo je musíme kupovat zvlášť , případně si je sušit doma .V každém případě však musíme myslet na to, že každá bylina nějak účinkuje a osmáci jsou na toto působení citliví - jeden příklad za všechny: Ačkoliv osmáci milují petržel, tak ho březím samičkám nepodáváme, neboť u nich může vyvolat předčasný porod. Proto bychom bylinky měli zkrmovat jen v rozumné míře a mít jejich účinky na paměti.

Vhodné rostliny například: anýz, bazalka, borůvkové listí, čekanka, echinacea, heřmánek, hluchavka, chrpa, jetel, jahodovníkové listí, jitrocel, kokoška pastuší tobolka, kopr, kopretina, kopřiva, kostival, levandule, libeček, meduňka, petržel, sedmikráska, šalvěj,pampelišky.

Zelenina:

Můžeme podávat jak čerstvou tak sušenou zeleninu. Sušená nepůsobý zažívací problémy.

U čerstvé zeleniný hlídáme, aby jí osmák nezahrabal a ona neshnila a po naslédné kozumaci nezpůsobila zdravotní potíže.

Podáváme zeleninu v rozumném množství (i vhodná zelenina může ve velkých dávkách způsobit zažívací obtíže)

Na všechny druhy zelí a listové zeleniny velice opatrně zvykáme, protože už v malém množství může způsobit nadmutí a případný následný úhyn zvířete

Pokud podáváme třeba listy kukuřice, tak nesmí být postříkaná! Totéž platí i pro zbytek hospodářských plodin.

Vhodná zelenina: brokolice, celer, cuketa, čekanka, dýně, fenykl, chřest, kedlubna, kukuřice, květák, mrkev, okurka, paprika, petržel, ledový a hlávkový salát, rajče, rukola, řepa bíla a červená.

Luštěniny hrách, fazole, čočka - v čerstvém stavu nadýmají, v sušeném obsahují hodně bílkovin, proto je dáváme jen jako pamlsek

Ovoce:

Téměř všichni hlodavci ovoce zbožňují - je šťavnaté a díky obsahu cukru i sladké. A právě kvůli obsahu cukru ovoce osmáci NESMÍ. Pokud sní osmák něco sladkého, tak se mu prudce zvýší hladina cukru v krvi (tento stav se označuje jako hyperglykémie). Osmák neumí cukr beze zbytku odbourávat, protože se mu v těle nevytváří dostatek inzulínu. Vysoká hladina cukru v krvi pak znamená jediné - cukrovku. Jejím následkem jsou oční problémy (katarakty tj. šedé zákaly), posléze slepota a následná smrt zvířete.

Větvě:

Větve různých stromů a keřů spolu s listy tvoří nejen důležitou část osmáčího jídelníčku, ale také napomáhají obrušování zubů (tvrdý chleba je na okus nevhodný !, neboť obsahuje konzervační látky, kypřící prášky a sůl - tím pádem je pro osmáky špatně stravitelný. Často jsou na něm spóry plísní. Jeho přísun ve zvýšené míře vede k nadváze. Kromě toho neslouží nijak k obrušování zubů, protože díky slinám snadno rozměkne.). Obzvláště vhodné jsou větve jabloně, lísky, hrušně, břízy, olše, rybízu a borůvky.

Vhodné dřeviny: bříza, habr, hloh, lípa, líska, jabloň, hrušeň, platan, topol, olše, vrba.

Směsky:

Pokud si směsku sami mícháme, měli by být jednotlivé ingredience v následujících poměrech:

1) 80% sušených květin a listů, bylinek a listů + 20% semen (z toho maximálně 5% obilnin) nebo

2) 80% sušených květin a listů, bylinek a listů + 10% semen + 10% sušené zelenin

Pokud podáváme sušené krmivo (bylinky, květy, zeleninu) zvlášť a nemícháme ho do směsky, tudíž směska se skládá pouze ze semen a obilovin a olejnin, měl by každý osmák dostat denně max cca 5 g směsky (tj. cca jedna kávová lžička).

Důležité je pozorovat pohybovou aktivitu osmáků. Pokud jsou míň akční a spíš posedávají a pospávají, tak vypustíme olejniny na pár dní z jídelníčku, neboť mohou způsobovat přetučnění ledvin, což na váze nemusí být hned patrné.

Pokud máme mladé osmáky ve vývinu, březí samičky, nemocná nebo stará zvířata, měli bychom podíl směsky v jídelníčku lehce zvýšit, protože mají zvýšenou potřebu energie.

!!Rozhodně osmáky nekrmíme zverimexovými směskami pro myši, křečky, potkany a spol., protože jsou příliš tučné a škrobnaté.!!

Ve směskách nemá co pohledávat sušené ovoce (sušené banány, hrozinky atd.) a svatojánský chleba (obsahuje 30-50% cukru

Vedle směsky musí mít osmáci k dispozici taky směs různých bylin (např. Herbal Farm, Gimborn), protože je v nich železo, které osmáci potřebují, a když nemají možnost ho získat z bylin, tak se jeho potřebu snaží pokrýt směskou.

Směsku nemusíme dávat do misek, ale rozhodíme po podestýlce - osmáky tak podnítíme k hledání, což je pro ně jednak přirozené a jednak se tím zabaví. Má to ale i svá negativa, nemáte až takový přehled o tom kolik toho sní.

Doporučené směsky:

JR Farm Osmák speciál 

JR Farm Osmák Feast

JR Farm Činčila a Osmák Grainless Health Complete

JR Farm Činčila a Osmák Grainless Health Mix

JR Farm Činčila Grainless Complete

JR Farm Činčila Speciál

Cunipic Naturaliss Chinchilla & Degu 

Bunny Nature Degu Traum Basic

Supreme selective osmák                                                                                                                                                              

https://www.anbio.cz/hlodavci/

https://www.fajnzoo.cz/osmaci

https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/snacky/osmaci

https://obchod.kralici.cz/Search.aspx?f=osm%C3%A1k

https://www.osmakferda-shop.cz/

Pamlsky:

Kvůli vysokému obsahu cukru NESMÍME do jídelníčku v žádném případě zařazovat sušené ovoce a dropsy pro hlodavce. Také hlodací tyčinky pro hlodavce často obsahují cukr, med, melasu nebo tuk a jsou tím pádem pro osmáky nevhodné. Oříšky nepatří do přirozené stravy osmáků, neboť v jejich domovině žádné nerostou.  Když však dáme osmákům oříšek jednou za čas (jsou tučné!) jako pamlsek, tak se jim určitě nic nestane. Ořechy podáváme i se skořápkou, na které se osmáci můžou vyřádit, co se tyče jejich hlodacích potřeb.

Vhodné oříšky: arašídy, lískové oříšky, makadamové, pekanové a piniové oříšky, vlašské ořechy.

Vhodnými a osmáky velmi oblíbenými pamlsky jsou sušené kousky zeleniny (hrachové vločky, sušený hrášek, sušená mrkev), různé, ať už čerstvé nebo sušené, květy (např. okvětní plátky růží), dýňová semínka se slupkou, slunečnicová semínka se slupkou nebo klasy prosa, sušený topinambur, sušený kořen pampelišky .  

!!!!!!Naprosté tabu je lidské jídlo jako brambůrky, křupky apod !!!!!!

Spousta dalších informacích o jídelníčku zde

A krásně zpracované infomace ohledně stravy zde.